Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Výprava na Severní pól

 


Výprava na severní pól 2008


         Sedm statečných dobylo severní pól
          14.1.2008 7:53
 
Prostějov - Expedice prostějovských recesistů dobyla z pátku na sobotu již po čtrnácté severní pól. Tedy pouze imaginárně, protože cílem jejich výpravy byla letos opět plumlovská přehrada.

   

 
  Sedm statečných polárníků nocovalo ve třech stanech přímo na zamrzlém ledě umělé nádrže. Podpořit je přišla více než dvacítka přátel a známých, ovšem nikdo z nich se k nim připojit neodvážil, přestože polárníky v sobotu přiletěl motorovým padákem „zachránit“ odvážný vzduchoplavec.
„Nocovat na přehradě nebyla žádná velká věda, obzvlášť, když jsme měli kvalitní vybavení včetně karimatek a spacáků až do minus dvaceti stupňů,“ nechal se slyšet hlavní organizátor akce Jaroslav Koribský z prostějovského Adrenalinsport klubu s tím, že teploty večer i nad ránem se navíc pohybovaly kolem nuly, takže polárníkům bylo docela teplo.

  „Mnohem lépe by se nám ale spalo, kdyby víc mrzlo, led na přehradě totiž tál a tak jsme měli ve stanech nepříjemné vlhko. Minulý rok, když bylo minus čtrnáct, byly mnohem lepší podmínky. Přesto si ani letos nikdo nestěžoval,“ poznamenal Koribský.
  Nejmladším účastníkem expedice, kterou doplňovali dva hlídači, vlčák Bára a aljašský malamut Kisi, byl jedenáctiletý Denis. „Na výpravu mě vzal táta. Jsem na to hrdý, protože nikdo z mých kamarádů nemůže tak jako já říct, že dobyl severní pól,“ prozradil hoch.
 Recesistický podnik Dobytí severního pólu vznikl v devadesátých letech minulého století. Jeho zakladatelem je prostějovský fotograf a výtvarník Bob Pacholík, který svého času mystifikoval veřejnost tím, že na zamrzlou hladinu přehrady naaranžoval skupinu papírových tučňáků.
„Postupem času došlo k přerušení tradice. Před třemi lety jsem si proto řekl, že je škoda, aby tak skvělý nápad zůstal zapomenut a Boba jsem požádal, aby mi licenci na Dobytí severního pólu prodal za jednu korunu,“ zmínil se Koribský, který se nyní snaží dostat recesistickou akci opět do povědomí veřejnosti.
 
Kateřina Slouková

 
 

 

Výprava na severní pól 2007

Polárníci nezmrzli, zachránci dorazili včas

takhle sme se bavili před minulou zimu, kdy jsme "pokořili" TOČNU PLUMLOVSKÉ PŘEHRADY!! :O)) 

ÚČASTNÍCI: David Koribský, Iva Koudelíková, Jaroslav Koribský

Noc uprostřed zamrzlé plumlovské přehrady strávili tři účastníci recesistické akce s názvem Výprava na severní pól. Po dvouleté přestávce její tradici obnovil prostějovský Adrenalinsport klub.

„Počátkem devadesátých let, kdy akce vznikla, se jí každoročně zúčastnila více než desítka fandů recese a dobré nálady. Tentokrát jsme byli tři, chvíli zřejmě potrvá, než dobývání severního pólu zase vejde do povědomí,“ uvedl šéf pořádajícího klubu Jaroslav Koribský.

Postavení stanů na spaní a na vybavení provázel desetistupňový mráz a jasná obloha plná jiskřivých hvězd. Izolační vrstvu oddělující nocležníky od dvacet pět centimetrů silné vrstvy ledu tvořily karimatka a dva spacáky. Teprve na nich nocovali polárníci.

„Ve stanu jsem zvyklá spát, ale v takové zimě jsem to zatím ještě nezkoušela. Naštěstí jsme s sebou měli i něco na zahřátí,“ poznamenala Iva Koudelíková, která na sebe na noc preventivně navlékla troje ponožky, troje tepláky a pět vrstev mikin a bund. Neodložila ani rukavice, jen čepici našla ráno vedle sebe.

„Chladno bylo jen zvečera, ráno bylo ve stanu příjemně teplo, takže jsme spali až do půl deváté,“ prohlásil spokojeně Koribský. Z původního plánu vysekat v ledu čtverec o velikosti dvakrát dva metry na osvěžení pro otužilce, zbyla jen malá díra. Hladinu pak při mínus osmnácti stupních okamžitě potáhl ledový škraloup. Po doušku horkého čaje nad hlavami polárníků zakroužili piloti dvou motorových padáků. Ti měli v roli zachránců dodat dobyvatelům severního pólu potraviny, případně hodit záchranné lano.

autor: Eva Ševčíková PV Deník

TOPlist
Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek